Arfa Yapı Sistemi İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Sisteminizle yapılmış yapıların Depremde davranışı ve dayanıklılığı nedir ?Diğer sistemlere Göre avantajlarınız  nelerdir?

           Yapı sistemimiz çelik  çubuk  donatılarla güçlendirilmiş betonarme perde çekirdekli ve izolasyonu oluşturan Arfa-Magu izokal kalıp elemanları ile kaynaşmış ve monolitik ,masif özellikte betonarme perde taşıyıcı sistem elemanlarından oluşur.

           En şiddetli depremlere (8-9 ) dahi dayanabilir özellikte Çelik donatı ile güçlendirmiş betonarme yapı mekanlarını oluşturan hücreler  binanın durabilite kabiliyetini fevkalade olumlu etkileyip klasik betonarme çerçeve yapılardaki gibi katlar üst üste yıkılmazlar depremde binanın davranışı stabil ve bir bütündür.Yapı mekanlarını oluşturan betonarme hücreler dağılmazlar .depremde bina bir bütün olarak lineer davranır.

Temel tipi nedir?

           Arfa-Magu  yapı sistemi betonarme radyejenaral  temel tipini kullanır. Sistem taşıyıcı duvarlarının betonarme perde duvar olması  yüklerin üniform (yayılı) olarak temel plağına aktarılmasını sağlar.Bu durum bile kolonlu bir yapıda kolonların temele yapacağı  zımbalama etkisinin riskinin ne kadar riskli olduğunu gösteriyor.

           Zımbalama eğiliminde ve bodrumsuz perde duvarlarla bağlanmayan betonarme perde  çerçeveli (kolon kirişli ve dolgu duvarlı yapılar) depremlerde yaklaşık %80 lere varan bir ortalama ile binaların çökmesine ve can kayıplarına neden olmuştur.Buna karşılık perdeli ve radyejenaral temelli  yapılar  güvenli olup hemen hemen hiç hasar görmemişlerdir.

Radyejenaral temel tipi Arfa-Magu yapı sistemi ile  daha mı avantajlı ?

           Evet ,Arfa-Magu sistemin tüm taşıyıcı duvarlarının Betonarme perde olması nedeni ile özellikle bodrum kat istenmeyen yapılarda fevkalade ekonomi sağlar. Bodrum ihtiyacınız yoksa sırf güvenlikten dolayı bodrum kat yapmanıza ve betonarme perde ile  donatmanıza ve izolasyon yapmanıza gerek yoktur.Bodrumlu yapıların güvenliği ve başarısını biz tüm katlarda Arfa-Magu  yapı sistemi ile sağlıyoruz.

Arfa-Magu yapı sistemine mudil sistem hangisidir?

           Sistem mudili tünel kalıplarla yapılan inşaatların perdeli ve çift taraflı izolasyonlu olanıdır.Arfa-Magu izokal yapı teknolojisi deprem güvenliği olarak tünel kalıp sisteminden ileridir ; çünkü  Arfa-Magu yapı sistemi ile her doğrultuda taşıyıcı betonarme perde duvar yapılabiliyor, oysa tünel kalıpta kalıp çekme yönünde perde yapamıyorsunuz ve sadece ilgili bölgelere dolgu duvar konuyor ki  buda “x“ doğrultusunda stabil ve güçlü sistem “y”doğrultusunda riskli sistem demektir veya tersi.

Seçebileceğim model konutlarınız var mı?

           Arfa model konut kataloğumuzdan konutları seçebilir veya istek üzerine size özel tasarımlar için firmamıza sipariş verebilirsiniz.Yaklaşık 10 m2 den 1000 m2 ye kadar  muhtelif mimari stil ,fonksiyon ve büyüklüklerde model konutlarımızdan veya internet  linklerimizden teknolojizi hangi sistem olursa olsun   yeniden planlarını çizerek sizlere özel ev  ve yapı sistemi danışmanılığı hizmetleri veriyoruz.

Mevcut arsam var  üzerine planlama yaptırmak ve arsamı geliştirmek istiyorum. Sizin sistemle bu yapılabilir mi ?

           Evet ; Mevcut arsanız ya vardır , ya da arsa stoğumuzdan sizlere önerebiliriz.Uzman mimari planlama ,harita ,Şehircilik , Mekanik ve Elektirik mühendislerinden oluşan proje grubumuz ister bir konutluk ister 1000 konutluk farklı ölçeklerde proje çizim planlama ve emlak geliştirme hizmetlerini yapıyor Etüd , Fizibilite planları dahil yatırımınızı bütçelendiriyor. İstediğiniz zaman uygulanmak üzere  planlama hizmetlerini  veriyor.

Polystyrol  sesi nasıl yalıtıyor?

           Birincil olarak ses yalıtım ölçüsü duvar kalınlığına bağlıdır. 10 dB az veya fazla insan kulağı tarafından iki katı   ya da yarı yarıya ses olarak algılanırlar. Desibel, akustikte bir sesin yalıtımı için kullanılan ölçüm büyüklüğüdür.

Kaba inşaat: malzeme karşılaştırması

 

 

Potansiyel bir arkadaş grubum var . Emlağımın geliştirip  arkadaş gurubuma önermek istiyorum .Gayrimenkulumu  Projelendirip satış – pazarlama ve finansman planı yapabilir misiniz?

           Evet yapıyoruz.Arazinizin geliştirilmesi ve arkadaş gurubunuza sunulması bütçelenmesi pazarlama-satış planlarının yapılması dahi tüm hizmetleri dilerseniz proje müellifi olarak yada gelir paylaşımı esasına göre gyo (gayrimenkul yatırım ortaklığı ) protokolü esasına dayalı finansman planlarımızla proje müellifi ve koordinatörü sıfatı ile organize edip uyguluyoruz

Taşıyıcı sistem yapımında Arfa-Magu yapı sisteminden başka yapı malzemeleri daha teknolojik değil midir.?

           Hayır ;

           Tam aksine  aşağıdaki mukayesede görüleceği gibi 25 cm lik Arfa-Magu

taşıyıcı duvar elemanı daha teknolojiktir.Öyle olmasydı aynı izolasyon değeri için yapı malzemesi olarak örneğin en son satırdaki  malzemeyi kullanmayı deneseydik bina mekanlarında   360 cm lik taşıyıcı duvar özelliği ile net kullanım alanları için yer kalmaz ve mekanları kullanamazdık yada net alan kazanımı için binaların bürüt alanlarını büyütmemiz gerekirdi; bu anlamda inşaat faydalı alanının bürüt alana oranı fazla olacak  ciddi anlamda inşaat maliyeti artacaktı.

Örneğin :

Bunu 5.00 metre x 5.00 metre =25.00 m2 bürüt alan ölçülerindeki binananın tamamını  aşağıdaki  mukayesede yazılı malzeme ve duvar kesitleri ile yapar isek yaşama mekanı olarak değerlendireceğimiz iç mekan ölçüleri ve büyüklüğü ne olurdu bunu inceleyelim ve faydalı alan kazanımlarımızı oranlayalım  satışa sunulan hangi inşaat yapım  teknolojilerine  para vermemiz gerektiğini görelim .

Hangi  duvar  teknolojik ; İnşaat satın alırken büyüklüğünü bürüt  alan hesabından  değil net alan metrekaresinden değerlendirmek   avantajınızdır.Bürüt alanı faydalı  alana   en yakın   bina ,en teknolojik binadır.

           En  teknolojik olan yapı sistemi duvarlarda,döşemelerde ve tavanlarda  faydalı alan

kazandırıyor. Satın aldığınız binalarda net alan sorgulamanız  ve oranlamanız en doğrusudur

Bu yapım tarzı ne zamandan beri var?

           İlk MAGU-ARFA evi 1979 yılında Hüfungen’de (Almanya)  yapılmıştır. 60’lı yılların başında Styropor kalıp taşlarıyla Avusturya’da inşaat yapılmaktaydı. Tüm binalar halen kullanılmaktadırlar.

 Bir ARFA-MAGU duvarı “nefes alır” mı?

           Styropor’un bireysel partikülleri vasıtasıyla buhar difüzyonu karakteristiği ahşabınkiyle aynıdır. Ilık mevsimlerdeki buharlaşma miktarı, bizim iklim bölgemizde ARFA duvar sistemlerinde soğuk mevsimlerdeki kondansasyondan çok daha yüksektir.

Styropor üretimde çok enerji harcıyor, değil mi?

  Değişik enstitüler Styropor’un yalıtım malzemesi olarak ömür bilançosunu incelemişlerdir. Hepsinin vardığı sonuç, Styropor’un üretimi, nakliyesi ve işlenmesi için olan enerji tüketiminin Styropor’un yalıtım maddesi olarak kullanılmasıyla beraber bir yıldan daha kısa bir sürede yalıtım sayesindeki enerji tasarrufuyla karşılandığıdır.

Styropor , su buharı yardımıyla üretilir. Gerekli ısılar, bir toprak tuğlanın pişirilmesi için      gerekli olandan çok daha düşüktür. Büyük hacimli bir kamyonla elemanlar komple bir müstakil ev için şantiyeye nakledilebilirler. Burada da elemanların hafif olması olumludur ve enerji kazanımı sağlar.

 

 

Arfa-Magu İzokal Modüler kalıcı kalıp elemanları ne zamandan beri var?

1951 yılında genişletilmiş Polystyrol  (EPS) keşfedilmiştir. Bu yüksek değerli yalıtım malzemesi hemen BASF tarafından ısı yalıtımı için dış duvarlarda kullanılmaya başlanmıştır. 60’lı yılların başında polistrol kalıp elemanları, kalıp makinelerinde üretilmeye başlamıştır. Elemanlar üst üste oturtulmakta ve boşluk kısmı da betonla doldurulmaktaydı.Bugüne kadar 25’den fazla ülkede binlerce ev bu şekilde yapılmıştır.

İnşaatta kullanılan en eski Styropor yalıtım 1981 yılında 27 yaşındaydı. Malzemede herhangi bir yaşlanma tespit edilememiştir. Laboratuar testlerinde 100 yıllık bir ömür testi uygulanmıştır  ve her zaman aynı sonuç elde edilmiştir.Polystyrol  uzmanca uygulandığında sınırsız olarak yaşlanmaya ve eskimeye dayanıklıdır.

Polystyrol kalıp elemanlarının uygulama süreleri nasıl?

Düşük malzeme fiyatlı bir yapı maddesi uygulamada oldukça yüksek bir uygulama sonrası maliyet artışı yaratabilir. Bunun ana nedeni farklı uygulama sürelerine bağlıdır:

·  Küçük ebatlı taşlar kullanılarak yaklaşık 5.5 ila 6.0 saat/m3  yapılır.

·  Büyük ebatlı taşlar         “ yaklaşık 4.0 ila 5.0 saat/m3   “

· Yapıştırılmış gaz beton GP 4   “ yaklaşık 4.0 ila 5.0 saat/m3  “

· Arfa-Magu-İzokal (pompayla beton doldurulmuş) duvar yaklaşık 0.3 ila 0.5 saat/m3 zamanda  yapılır.

Burada ayrıca dikkat edilmesi gereken, farklı sistemlerdeki ek işlerin burada tekrar dikkate alındıklarıdır; örneğin halka ankrajları kalıplama, dışa destekleme vs. Tüm bu ek sarfiyat tarafımızdan kullanılan polistrol elemanlarda gerekli değildir.

Yine inşaat esnasında bu elemanlar sayesinde söz konusu olan düşük bedensel yük de bahsedilmeye değerdir. 100 metrekare duvar yüzeyi (25 cm duvar kalınlığında) inşaatı için normalde aşağıdaki ağırlıklar manuel olarak hareket ettirilmelidir.

· Hafif Beton Blok Duvar yaklaşık 20 000 kg

· Tuğla Duvar           yaklaşık 35 000 kg

·  Arfa-Magu Polystyrol kalıp  takımları yaklaşık 300 ila 350 kilogram!

İç yalıtım nedeniyle duvarda “ısı saklama kütlesi” eksik değil midir?

           Bina kütlelerinde  özellikle  yapının dış ve iç duvarları tavanları-döşemelerini  oluşturan tüm yapı elemanları  içte ve dışta izolasyonsuz ise maalesef ısı köprüsü oluştururlar.Bu  elemanlar  (çimento sıvalı taş-betonarme kolon kiriş-perde-tuğla –gazbeton dolgu duvar vb ana yapı gövdesini oluşturan tüm geleneksel yapı elemanlarıdır.Isı köprüsü demek sıcak ortamdaki ısının soğuk ortama akışı ve buna bağlı ısı enerjisinin yapı elemanı kütlesine depolanması ve iç oda konforu için fazladan harcanan enerji maliyetidir.

 Arfa-Magu izokal yapı sistemi taşıyıcı duvarları iç ve dış izolasyon cidarları sayesinde çift kat mantoludur.  Oda havasının ısı akımı her zaman soğuk tarafa doğru gerçekleşir. Yani odanın sıcaklığı dış muhafazadan dışa akar. Şimdi gece dahi oda havası sıcaklığı düşerse, dış ısı, da sıcaklığından daha düşüktür. Dış duvara “depolanan” enerji o zaman dahi dışa akar ve tekrar odaya geri dönmez.Benzer özellik Arfa-Magu kat ve çatı döşemelerinde vardır.

 ENERJİNİN DEPOLANMASI DEĞİL KORUNMASI EN ÖNEMLİ HUSUSTUR.BU ANLAMDA ARFA-MAGU  YAPI SİSTEMİ ELEMANLARI İLE YAPILAN BİNALAR  ENERJİYİ KORUR DEPOLAMAZ VE DIŞ HAVA ŞARTLARINA BAĞLI  KÜTLE ENERJİ DEĞİŞİMİNİ İÇ ORTAMA YANSITIP ODA KONFORUNU BOZULMAZ

Çok az enerji harcayan veya hiç enerji harcamayan bir ev yapabilir miyiz?

Evet yapabilirsiniz. Güneye yönlendirilmiş evde solar enerjisi kazanımı, ev içindeki kullanım kaynakları buzdolabı, ampul vb. gibi cihazlardan çıkan enerjinin korunması, evi kullananların ısı enerjisinin korunması, evin günlük kalori ihtiyacını karşılıyor halde. Çünkü kaynağından çıkan ısı tamamen korunuyor , duvar kütleler tarafından depolanmıyor. Bunu sağlayanda Arfa-Magu Yapı Teknolojisidir.

Styropor geri dönüştürülebilir mi?

Polistren Styropor  (saf şekilde) kolayca tekrar Styropor haline döndürülebilir. Styropor’un yalıtım maddesi olarak birkaç on yıllık teorik bir kullanım süresi olmasından bağımsız olarak Styropor’un yalıtım maddesi olarak geri dönüştürülmesi o kadar da basit değildir. Değişik maddelerin bağlanmasıyla, örneğin sıva, beton vs., bu bağ öncelikle tekrar ayrılmak zorundadır. Günümüzde ekonomik açıdan bu çok büyük bir yük olacağından, duvar atıkları  alışageldiği üzere inşaat molozu olarak saklanırdı. Styropor ile yalıtılmış binaların sıklığı bakımından birkaç yıl içinde teknolojinin ekonomik çözümler sağlaması beklenebilir.

İzolasyon standardından dolayı klasik inşaatlarda dış duvaraları çok kalın yapıyoruz. Arfa-Magu-İzokal Teknolojisinde durum nedir?

Teknolojik olarak hem izolasyon, hem taşıyıcı sistem duvarı oluşturmasından dolayı 100 m2 bir yapıda  ≈ 6 ya da 10 m2 alan kazandırır. Bu nedenle tasarım larınızı %6 veya %10 küçük yapabilirsiniz.

Styropor zehirli maddeler ihtiva eder mi?

Styropor, Avrupa (Almanya), Türkiye vb. Sağlık Bakanlıklarının kati koşullarını yerine getirir ve gıda maddeleri ile doğrudan temas halindeki yerlerde kullanılabilir. Yıllardır Styropor bitki toprağına, bitkinin büyümesini teşvik etmek için karıştırılır. Styropor üretim esnasında su buharıyla köpürtülür ve hiçbir FCKW ihtiva etmez.Beton da örneğin biyolojik olarak kusursuz malzeme olarak yaşlı ağaçlardaki yaraların doldurulması için kullanılır.

Daha kalın duvarlar daha masif  - sağlam ve izolasyonlu değiller midir?

           Betonun spesifik yoğunluğu ve buna uygun olarak sağlamlık, başka yapı maddelerinin yoğunluğundan ve sağlamlığından çok daha yüksektir. Böylece örneğin bir ARFA-MAGU İzokal duvarı diğer tüm gözenekli duvar yapı maddelerinden çok daha yüksek bir duvar mukavemetine (sağlamlığına) sahiptir. Bu suretle daha düşük bir duvar kalınlığında daha yüksek statik bir  sağlamlık elde edilebilir ki, bu da önemli bir mekan kazanımı sağlar.

Örneğin: 25 cm Arfa Magu betonarme  perde duvar 50 cm gazbetona veya izolasyon tuğlasına ,130 cm tuğla duvara ,360 cm betonarme çıplak duvarın  ısı izolasyon değerine eşdeğerdir.Aynı zamanda Arfa yapı sistemi ile yapılmış bina taşıyıcı duvarlarının   sürekli betonarme perde duvar oluşu, deprem güvenliği sağlar.

k-Değerinin oda iklimi için anlamı nedir?

           Dış duvar yüzeylerinde yazın + 70ºC’ye kadar ısılar oluşabilmektedir. Bu yüksek değerlerde dahi bizim duvar sistemimizde iç duvar yüzeyinin ısısı sadece 1ºC artar, yani: 

İZOKAL -  ARSTONE KONUT evleri yazın bile serin kalırlar!

           Kışın –20ºC’lik dış ısılarda dahi yüzey ısısı oda ısısından sadece yaklaşık 0,9ºC farklılık göstermektedir. Oda taraflı yüzey ısısı, oda havası ısısından 3ºC’den fazla farklılık gösterseydi, hava hareketleri meydana gelebilirdi. Sanki cereyan yapıyormuş gibi bir izlenim edinilirdi. Uygunsuz durumlarda örneğin romatizmal rahatsızlıklar gibi sağlığa zararlı durumlar ortaya çıkabilir.

 Yapım tarzı          Dış ortam – 10ºC,      Dış ortam        50  ºC

·/span> Poroton 0,7 normal harçlı Gözenekli izolasyon bloğu 17,2ºC 22,9ºC

· Kalkerli kum taşından yapılmış izolasyon bloğu 18,0ºC 22,0ºC

· ARFA-MAGU İZOKAL DUVAR ELEMANI 19,3ºC 20,9ºC

((Tüm değerler + 20ºC’lik bir oda havası ısısında)

Fazlalık hava neminde durum nasıl?

Styropor su almaz! Bu çok uygun özellik çoğu zaman yanlış anlamalara neden olur. Styropor su almaz, ama su buharı malzemeden geçer. Styropor, 19,6’lık difüzyon direnciyle su buharını o denli frenleyerek taşıyıcı duvarlara bırakır ki, hiçbir zarar sözkonusu olmaz. Bu ideal değer, çam tahtası değerine denktir/span>..

Yapı maddesinin mükemmel difüzyon karakteristiği, evde meydana gelen nemin (örneğin yemek yapma, duş, nefes alma) emilmesini ya da nem derecesinin düşmesinde tekrar odaya verilmesini sağlar.Yani Styropor nefes alır.  ““Nefes alan” yapı maddeleri, ev sakinlerine de nefes aldırırlar.

Yangın korumada durum nedir?

Arfa-agu yapı elemanlarının imalinde Yangına karışmayan ve hızlandırmayan DIN 4102 B1 normunda  ve kendinden sönen  kkalitede Plystyrol hammadde normu kullanır. Ancak dış bir ateş kaynağı ile eriyebilir, yangına karışmaz zor alev alır .Bu dış ateş kaynağı yok edildiğinde, yangın ve eritme süreci de sona ermiştir. Tabi ki bu yapı maddesi DIN 4102 yönetmeliği uyarınca söz konusu hükümleri yerine getirir.

İnşaat izninde durum nedir?

Arfa-Magu-Magu tarafından kullanılan yapı sistemi elemanları Polistren  olup  sstandart yapı maddeleri grubundadırlar ve bu yüzden ayrı bir izne ihtiyaç duymazlar (Yapı Tekniği Enstitüsü, Berlin, Kaplama Beton Yapı Şekli İzni,Ts 7316)

Kalite kontrolü yapılıyor mu?

Kapsamlı yasal hükümler bugün kaliteli yapı parçalarının istemlerini düzenlemektedirler. Enerji tasarrufu, ısı depolama özelliği, difüzyon karakteristiği ve ses yalıtımı burada daha öncelikli olan istemlerdir. Bir yandan bu hususlar oda iklimi ve böylece bizim konforumuz açısından belirleyicidirler, ancak diğer bir yandan da bizim değişen çevre bilincimize uygundurlar. Tüm ürünler sürekli kalite kontrollerine tabidirler ve yıllardır istenen özellikleri yerine getirirler. Ünlü araştırma enstitüleri ve test kurumları mükemmel değerleri resmi mühürleriyle onaylamaktadırlar.

Son olarak birkaç not!

Geleneksel inşaatçı grubu yavaş yavaş kendi inşaat sistemlerinin dayanak noktalarını kaybetmektedirler. Çoğu zaman bunlar da Styropor kullanmak zorunda kalmaktadırlar, çünkü aksi taktirde istenen k değerlerine (ısı yalıtım değerine) ulaşılamamaktadır.

 

Arfa-agu teknolojisi ile inşaatın anlamı:

 

Geleceğin yapı sistemine karar verdiniz.

Daha azıyla yetinmeyin, çünkü 

Dünya’nın  ileri gelen inşaat fizikçileri  yanılmıyorlar!...

Sizde şimdi projenizi bize gönderin, teklif verelim.Her türlü projeniz için bizi arayın.

Arfa Yapı Hızlı Çatı Sistemi

Arfa Yapı Hızlı Döşeme Sistemi

Arfa Yapı Hızlı Betonarme Perde
 Panel Duvar Sistemi


Arfa Yapı Temel Sistemi

      YAPI SİSTEMLERİ İNŞAAT TAAHHÜT SAN. VE TİC. A.Ş.

&      Süvari Caddesi  13/1 34620 Sefaköy Küçükçekmece  İSTANBUL / TR

Tel-Fax : (0090) 212 540 09 26  - (0090) 212 541 90 99
Harita

Arfa,Arfa Yapı,Arfa Yapı Sistemleri,Magu Mimar Farzı Nar'ın tescilli markasıdır.Bu sitenin içeriği,görselleri ve tüm
hakları Mimar Farzı Nar ve Arfa Yapı Sistemleri İnşaat Taahhüt Sanayi Ticaret A.Ş.'ye aittir./span>